Przejdź do głównej zawartości

BAJTY POLSKIE


Książka o fascynujących początkach elektronicznej rozrywki w Polsce!

Przy jej pisaniu nie poprzestałem na kompilacji materiałów rozproszonych w serwisach internetowych. Przejrzałem bodaj wszystkie numery każdego czasopisma i wszystkie poświęcone mikrokomputerom książki, które ukazały się w latach 1985-1996. Udało mi się dotrzeć do wielu osób współuczestniczących w opisywanych wydarzeniach – autorów mało znanych gier i użytkowników często zapomnianych dziś urządzeń. Ich wspomnienia w połączeniu z wieloma cytatami "z epoki" dały możliwie kompletny obraz barwnych czasów, gdy mikrokomputery służyły nie tylko do zabawy, lecz również do twórczej aktywności.

W "Bajtach polskich" opisuję, z jakim trudem w połowie lat 80. informatyzowała się Polska. Przybliżam czytelnikom historię powstania magazynów "Bajtek" i "Top Secret". Dokładnie omawiam wszystkie najważniejsze polskie produkcje na ZX Spectrum, Atari XL/XE, Commodore 64, Amigę i peceta. Piszę o polskich "grach telewizyjnych", nie zapominam również o roli pierwszego krajowego w pełni profesjonalnego studia produkującego gry z myślą o rynkach zachodnich. Pamiętam także o Polakach tworzących gry na Zachodzie.

W poszukiwaniach pomagał mi Mariusz "Ramos" Rozwadowski (1979-2015), przez lata działający na rzecz zachowania pamięci o początkach mikroinformatyki w Polsce. To właśnie on dotarł do autorów najstarszych polskich gier komputerowych, które – jak się okazało – powstawały już na prastarych maszynach liczących XYZ i Odra.


Polygamia.pl:
„Z wiedzą o polskich grach jest tak, że każdy ją ma i potrafi rzucić kilka tytułów lub nazwisk: ktoś pamięta A.D. 2044, ktoś Robbo, a ktoś Electro Body. Jednak niewiele osób ma ją usystematyzowaną. Bartłomiej Kluska wraz z Mariuszem Rozwadowskim wzięli na siebie rolę kronikarzy, zbierających w jednym miejscu historie, które dotychczas były rozproszone (…).W »Bajtach polskich« pojawia się mnóstwo nazwisk, tytułów i dat. A mimo to książkę czyta się lekko, gawędziarsko-felietonistyczny styl oraz treść wzbogacona o ciekawostki i anegdoty, pozwalają łatwo przyswoić sobie dzieje polskiej branży.”

Jawne Sny:
"»Bajty polskie« są pierwszą pracą o historii polskich gier komputerowych, i już to podbija jej atrakcyjność niebotycznie. Znajdziecie w niej informacje niedostępne gdziekolwiek indziej. Autorzy (...) poświęcili wiele czasu i wysiłku, by dotrzeć do osób, które tworzyły historię gier w Polsce. Być może był to ostatni dzwonek na utrwalenie w słowie prawdy o tamtych czasach. Jeśli Was to interesuje – pochłoniecie jednym tchem."

Gram.pl:
"Po »Bajty polskie« powinien sięgnąć każdy, kogo choć trochę interesuje historia gier, w szczególności zaś to, co działo się przez lata na naszym własnym podwórku. Dla nas, weteranów, będzie to nasycona wieloma ciekawostkami sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa i młodości. Dla młodszych czytelników obraz świata, który często może wydawać się niemalże fantastyczny i niewiarygodny, szczególnie w zestawieniu z obecną, jakże zwyczajnie normalną sytuacją." 


Uwaga! Wydanie 2.0 "Bajtów polskich", uzupełnione i poprawione już jest dostępne. Ebook w formatach epub i mobi można kupić w księgarni e-bookowo (link).