Przejdź do głównej zawartości

Polski Flashback w magazynie Pixel

Jest rok 1995. Polscy amigowcy chcą pisać gry na światowym poziomie.

Zachodni producenci dysponują wprawdzie nieporównywalnie większymi środkami finansowymi i zapleczem technicznym, o jakim w Polsce można tylko pomarzyć, my mamy za to ogromne ambicje, Amigi 500 i dyskietki z pirackimi kopiami języka AMOS.

Wspomina Tomasz Stobierski: – Bardzo chcieliśmy zaistnieć, pokazać, co potrafimy. Kiedy pojawił się AMOS, wydawało się, że drzwi do tworzenia profesjonalnych gier stanęły otworem.

Stobierski przygotowuje się właśnie do matury, a w wolnych chwilach komponuje na swojej Amidze moduły muzyczne, którymi później chwali się przed kolegami z demosceny. Jego przyjaciel Krzysztof Biliński to utalentowany grafik i też ma Amigę. Postanawiają wspólnie zrobić grę. – Nie interesowały nas drobiazgi, inspiracją był Flashback – opowiadają po latach.

O ile jednak na liście płac tego ostatniego widnieje ponad 20 nazwisk, polscy autorzy działają tylko we dwójkę, pod szyldem AB Team. Stobierski programuje (AMOS i odrobina asemblera), tworzy muzykę i efekty dźwiękowe, a Biliński przygotowuje grafikę i animację. Razem wymyślają fabułę oraz kolejne zagadki. Głosu występującemu w grze komputerowi użyczy młodsza siostra programisty. W międzyczasie Tomasz Stobierski zostanie studentem Politechniki Śląskiej, a Krzysztof Biliński podejmie pracę w zawodzie... tokarza. Po półtora roku gra jest gotowa i trafia na sklepowe półki. Nazywa się Cyber Force: Zniewolony umysł. Dziś nikt nie pamięta już, kto wymyślił tytuł.

-- dalszy ciąg artykułu o odważnej próbie stworzenia polskiej odpowiedzi na Flashbacka można przeczytać w 8. numerze magazynu Pixel.

Popularne posty z tego bloga

Otchłań tekstu w magazynie Pixel

Pod koniec lat 90. granie przez internet to w Polsce wciąż zabawa dla garstki wybrańców. Nie dla nas barwne światy Ultimy Online, nawet kilka godzin spędzonych w MUD-zie jest wyróżnieniem.

Problem to dostęp do internetu, dla przeciętnego Kowalskiego osiągalny wyłącznie dzięki 0202122 – numerowi Telekomunikacji Polskiej. Połączenia blokują linię telefoniczną innym mieszkańcom i są notorycznie zrywane, szybkość przesyłu danych satysfakcjonuje co najwyżej miłośników tekstowych serwisów WWW oraz IRC-a, a dzień, w którym listonosz przynosi rachunek za telefon, jest najbardziej stresującym momentem miesiąca.

Nic dziwnego, że firma IPS, dystrybutor Originu, nie decyduje się sprzedawać w Polsce Ultimy Online – pioniera MMORPG, z setkami tysięcy graczy z całego świata i ogromnymi krainami fantasty, których wygląd podziwiać można w rzucie izometrycznym. Tylko nieco powszechniej dostępną rozrywką są darmowe MUD-y – multi-user dungeon – sieciowe gry tekstowe dla wielu osób, w których lakoniczne …

Recenzja książki z Robbo w "CD-Action"

W numerze 6/2018 poczytnego magazynu "CD-Action" ukazała się moja recenzja eksperymentalnej książki "Robbo. Solucja", która trochę mi się podobała, ale bardziej jednak nie. Dlaczego? O tym w tekście.

Złota era multiplayera w PSX Extreme

30 lat temu na urodziny dostałem od rodziców najlepszy prezent – drugi joystick. Otworzyło to przede mną i grupką znajomych (których wyraźnie przybyło, odkąd w moim domu pojawił się ośmiobitowy mikrokomputer) zupełnie nowy wymiar elektronicznej rozrywki.
Joystick kosztował wtedy równowartość miesięcznej pensji, ale było warto. Skończył się dla nas czas grania po kolei w River Raid i sprawdzania, kto lepiej popilotuje samolot w samobójczej misji nad rzeką. Skończyły się samotne wędrówki po azteckim grobowcu w Montezuma's Revenge, gdy poszukiwacza wirtualnych skarbów do precyzyjnego skoku dopingowała za plecami grupka kibiców. Epoka „jeden gra – reszta patrzy” przeszła do historii. Przecież nawet pradziad wszystkich gier – Pong – udowadniał, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy rywalizuje się z żywym przeciwnikiem. Odkrywaliśmy zatem uroki multiplayera, zauważając, że wiele tytułów nabiera w tym trybie nowego blasku.
-- o tym, co było dalej, przeczytają Państwo w lipcowym (#251) num…