Przejdź do głównej zawartości

Nowoczesne zabawki PRL-u w magazynie "Pixel"

– W czasach mojego dzieciństwa do zabawy służyły fajerki – wspominał Andrzej Osęka, znany w Polsce Ludowej krytyk sztuki i dziennikarz. – Były jedynymi zabawkami, na jakie mogło sobie pozwolić każde dziecko. Wystarczyło zwędzić z kuchni. Jeszcze trzeba było wygiąć długi drut i posługując się tym drutem toczyło się przed sobą fajerkę. Wydawała fascynujący głuchy turkot, jak motocykl lub samochód. Zabawa przerodziła się w szał, w epidemię. Matki, nie mogąc niczego na kuchni ugotować, goniły po podwórkach mistrzów jazdy na fajerce.

PRL od samego początku miał ogromne problemy z zapewnieniem Polakom produktów tak zasadniczych jak żywność czy sprzęt gospodarstwa domowego, czego symbolem stały się obrazy pustych półek w sklepach i kolejek przed sklepami oraz rozbudowany system reglamentacji towarów (kartki na mięso, benzynę czy cukier). Nic zatem dziwnego, że zabawki dla dzieci nie były traktowane priorytetowo ani przez władze, desperacko zwalczające niedobory, ani przez obywateli, czekających w gigantycznych kolejkach po wszystko – od parówek po meble. Najmłodsi Polacy sprawę zabawek wzięli jednak we własne ręce. Dosłownie.

-- ciąg dalszy tego obszernego artykułu można przeczytać w 5. numerze magazynu „Pixel”.

Popularne posty z tego bloga

Otchłań tekstu w magazynie Pixel

Pod koniec lat 90. granie przez internet to w Polsce wciąż zabawa dla garstki wybrańców. Nie dla nas barwne światy Ultimy Online, nawet kilka godzin spędzonych w MUD-zie jest wyróżnieniem.

Problem to dostęp do internetu, dla przeciętnego Kowalskiego osiągalny wyłącznie dzięki 0202122 – numerowi Telekomunikacji Polskiej. Połączenia blokują linię telefoniczną innym mieszkańcom i są notorycznie zrywane, szybkość przesyłu danych satysfakcjonuje co najwyżej miłośników tekstowych serwisów WWW oraz IRC-a, a dzień, w którym listonosz przynosi rachunek za telefon, jest najbardziej stresującym momentem miesiąca.

Nic dziwnego, że firma IPS, dystrybutor Originu, nie decyduje się sprzedawać w Polsce Ultimy Online – pioniera MMORPG, z setkami tysięcy graczy z całego świata i ogromnymi krainami fantasty, których wygląd podziwiać można w rzucie izometrycznym. Tylko nieco powszechniej dostępną rozrywką są darmowe MUD-y – multi-user dungeon – sieciowe gry tekstowe dla wielu osób, w których lakoniczne …

Recenzja książki z Robbo w "CD-Action"

W numerze 6/2018 poczytnego magazynu "CD-Action" ukazała się moja recenzja eksperymentalnej książki "Robbo. Solucja", która trochę mi się podobała, ale bardziej jednak nie. Dlaczego? O tym w tekście.

Złota era multiplayera w PSX Extreme

30 lat temu na urodziny dostałem od rodziców najlepszy prezent – drugi joystick. Otworzyło to przede mną i grupką znajomych (których wyraźnie przybyło, odkąd w moim domu pojawił się ośmiobitowy mikrokomputer) zupełnie nowy wymiar elektronicznej rozrywki.
Joystick kosztował wtedy równowartość miesięcznej pensji, ale było warto. Skończył się dla nas czas grania po kolei w River Raid i sprawdzania, kto lepiej popilotuje samolot w samobójczej misji nad rzeką. Skończyły się samotne wędrówki po azteckim grobowcu w Montezuma's Revenge, gdy poszukiwacza wirtualnych skarbów do precyzyjnego skoku dopingowała za plecami grupka kibiców. Epoka „jeden gra – reszta patrzy” przeszła do historii. Przecież nawet pradziad wszystkich gier – Pong – udowadniał, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy rywalizuje się z żywym przeciwnikiem. Odkrywaliśmy zatem uroki multiplayera, zauważając, że wiele tytułów nabiera w tym trybie nowego blasku.
-- o tym, co było dalej, przeczytają Państwo w lipcowym (#251) num…