Przejdź do głównej zawartości

Komputer dla ucznia i górnika w magazynie "Pixel"

Na początku lat 80. ZX80 i ZX81 rozpoczęły mikrokomputerową rewolucję na Wyspach Brytyjskich. Clive Sinclair, choć nie zaprojektował żadnego z powyższych, nazywany był przez angielską prasę „największym wynalazcą od czasów Leonardo”, a jego twarz uśmiechała się z okładek kolorowych magazynów. Założyciel Sinclair Research nie chciał jednak, by komputery, które firmował nazwiskiem, były tylko zabawkami dla zamożnych – miały one zapewnić pierwszy kontakt z informatyką całej brytyjskiej młodzieży.

Gdy w 1980 roku publiczna sieć radiowo-telewizyjna BBC ogłosiła konkurs na komputer dla szkół, Sinclair oczyma wyobraźni widział już ZX82 – pozostającego na razie w sferze planów następcę ZX81 – w każdej klasie, cieszył się również, że rodzice, myśląc o komputerze domowym, zapewne kupią ten, który dziecko dobrze zna z lekcji. Dla Sinclair Research wsparcie ze strony BBC, zapewniającej programy telewizyjne reklamujące sprzęt i podręczniki, byłoby nie tylko prestiżowym sukcesem, ale również żyłą złota. Clive szybko przygotował ofertę urządzenia taniego i prostego w obsłudze, będącego udoskonaloną wersją popularnego ZX81 – i spokojnie czekał na decyzję urzędników.

Wiosną 1981 roku komisja wybrała jednak model zaproponowany przez firmę Acorn. Oficjalny komputer brytyjskiego szkolnictwa nazwany został BBC Micro.

-- obszerny artykuł o komputerach Acorn, na których swoje pierwsze informatyczne kroki stawiali młodzi Brytyjczycy i... polscy górnicy, można przeczytać w numerze 3/2015 magazynu  „Pixel”.