Przejdź do głównej zawartości

Kazimierz Prószyński: ze śmiertelnika uczynić poetę życia

W 1909 roku na bulwarach nad Sekwaną spacerowiczów intrygował niezwykły widok. Obok nich, na koniu lub wychylając się z dorożki, przejeżdżał w różne strony elegancki mężczyzna, trzymający w ręku niewielką czarną skrzynkę. To Polak, Kazimierz Prószyński, testował swój nowy wynalazek.

Zafascynowany w dzieciństwie „ożywioną fotografią” konstruktor od dawna wymyślał i budował kolejne kamery oraz projektory – słynny jest zwłaszcza wyścig Prószyńskiego z braćmi Lumière, który opisywaliśmy już w naszym magazynie. Konsekwencja, talent i pracowitość sprawiały, że kolejne modele jego pleografu spotykały się z coraz większym uznaniem.

„O takim człowieku można powiedzieć, iż jest on dotknięty »chorobą lepszości«. Podziwia on kinematograf, lecz jednocześnie spostrzega, że obrazy drgają w niemiły sposób, więc zaczyna pracować nad takim kinematografem, w którym obrazy nie drgałyby – pisał o Prószyńskim Bolesław Prus. – Takich ludzi należy starannie pielęgnować, oni bowiem tworzą postęp”. „Efektowne pokazy Prószyńskiego wywołały długie oklaski obecnych, a wprost sensację wśród przemysłowców kinematograficznych” – donosiła prasa o francuskiej demonstracji nowego projektora. „Prószyński to Kolumb kinematografii” – chwalili Polaka Amerykanie. „Panowie, w kinematografii ten człowiek jest pierwszy, ja jestem drugi” – zapewniał sam Ludwik Lumière.

A jednak mieszkający wówczas we Francji Kazimierz Prószyński nie zamierzał poprzestać na ulepszaniu i doskonaleniu dawnych konstrukcji oraz zbieraniu pochwał. Chciał zrewolucjonizować kino – upowszechnić możliwość tworzenia filmów, dać kamery masom, jak pisał redaktor tygodnika „Świat”: dzięki ożywionym fotografiom „ze zwykłego śmiertelnika uczynić poetę życia”.

- ciąg dalszy artykułu można przeczytać w serwisie Intel iQ.

Popularne posty z tego bloga

Otchłań tekstu w magazynie Pixel

Pod koniec lat 90. granie przez internet to w Polsce wciąż zabawa dla garstki wybrańców. Nie dla nas barwne światy Ultimy Online, nawet kilka godzin spędzonych w MUD-zie jest wyróżnieniem.

Problem to dostęp do internetu, dla przeciętnego Kowalskiego osiągalny wyłącznie dzięki 0202122 – numerowi Telekomunikacji Polskiej. Połączenia blokują linię telefoniczną innym mieszkańcom i są notorycznie zrywane, szybkość przesyłu danych satysfakcjonuje co najwyżej miłośników tekstowych serwisów WWW oraz IRC-a, a dzień, w którym listonosz przynosi rachunek za telefon, jest najbardziej stresującym momentem miesiąca.

Nic dziwnego, że firma IPS, dystrybutor Originu, nie decyduje się sprzedawać w Polsce Ultimy Online – pioniera MMORPG, z setkami tysięcy graczy z całego świata i ogromnymi krainami fantasty, których wygląd podziwiać można w rzucie izometrycznym. Tylko nieco powszechniej dostępną rozrywką są darmowe MUD-y – multi-user dungeon – sieciowe gry tekstowe dla wielu osób, w których lakoniczne …

Recenzja książki z Robbo w "CD-Action"

W numerze 6/2018 poczytnego magazynu "CD-Action" ukazała się moja recenzja eksperymentalnej książki "Robbo. Solucja", która trochę mi się podobała, ale bardziej jednak nie. Dlaczego? O tym w tekście.

Złota era multiplayera w PSX Extreme

30 lat temu na urodziny dostałem od rodziców najlepszy prezent – drugi joystick. Otworzyło to przede mną i grupką znajomych (których wyraźnie przybyło, odkąd w moim domu pojawił się ośmiobitowy mikrokomputer) zupełnie nowy wymiar elektronicznej rozrywki.
Joystick kosztował wtedy równowartość miesięcznej pensji, ale było warto. Skończył się dla nas czas grania po kolei w River Raid i sprawdzania, kto lepiej popilotuje samolot w samobójczej misji nad rzeką. Skończyły się samotne wędrówki po azteckim grobowcu w Montezuma's Revenge, gdy poszukiwacza wirtualnych skarbów do precyzyjnego skoku dopingowała za plecami grupka kibiców. Epoka „jeden gra – reszta patrzy” przeszła do historii. Przecież nawet pradziad wszystkich gier – Pong – udowadniał, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy rywalizuje się z żywym przeciwnikiem. Odkrywaliśmy zatem uroki multiplayera, zauważając, że wiele tytułów nabiera w tym trybie nowego blasku.
-- o tym, co było dalej, przeczytają Państwo w lipcowym (#251) num…